7 грудня - Україна Incognita

7 грудня

43 до н. е. Помер Марк Туллій Цицерон, римський політик і філософ, видатний оратор. Солдати Марка Антонія відрубали йому праву руку й голову за те, що посмів критикувати тріумвіра й консула.

Ілюстрація з сайта www.tonnel.ru

1678. Французький дослідник Луї Хеннепін став першим європейцем, який виявив Ніагарський водоспад.

Луї Хеннепін

Ілюстрація з сайта clarke.cmich.edu

1732. У Лондоні відкрито Королівський театр, відомий як «Ковент-Гарден» (за назвою ринку, розташованого поруч). 

Лондонський Королівський театр

Ілюстрація з сайта www.archif.net

Його організатором став відомий театральний діяч і актор Джон Річ, котрий представив публіці в перший день п'єсу Вільяма Конгріва «Світські звичаї». У XIX ст. пожежа двічі знищувала театр, його доводилося відбудовувати заново. З 1847 р. сцена «Ковент-Гардена» віддана опері й балету.

1769. Засновано орден святого великомученика Георгія Побідоносця - вища військова нагорода Росії.

 

1784. Помер Григорій Полетика, український громадський діяч, письменник, поліглот-лексикограф, перекладач з лат. і нім. мов у Петербурзькій Академії наук. 

Ілюстрація з сайта uk.wikipedia.org

Виходець із козацької старшини. У 1764-1773 рр. - головний інспектор шляхетного корпусу. У 1767 р. - депутат комісії зі складання Нового уложення від шляхетства Лубенського полку (відстоював автономний устрій Лівобережної України, права української шляхти). Григорій Полетика був найосвіченішим представником України в Петербурзі, власником однієї з найбагатших в російській державі бібліотек. Після великої пожежі 23 травня 1771 р. на Василівському острові, де Полетика мешкав у дерев'яному будиночку на території морського училища, згоріла майже вся його бібліотека - кілька тисяч книг, які він збирав десятки років ще від часу навчання в Києві.

1787. Делавер став першим американським штатом, що ратифікував Конституцію США. За це його називають «першим штатом» (а також - «штат-діамант», «штат Синьої курки», «хустинка Дяді Сема»). Назву штат одержав не за ім'ям індіанського племені, а на честь першого губернатора Вірджинії Т. Уеста, лорда де ла Варра.

1811. Народився Микола Устиянович, український письменник, поет і громадський діяч, священик. 

Ілюстрація з сайта maidan.org.ua

У 1848 р. був одним з ініціаторів «Собору руських учених». Виступав за єдність Руси (Галичини і Наддніпрянщини). У 1861—1866 рр. — посол до галицького сейму. У 1868 р. - один зі співзасновників та очільників «Просвіти». Вірші Устияновича «Верховино, світку ти наш» і «Гей, браття опришки» стали народними піснями.

1870. Помер Михайло Вербицький, український композитор, хоровий диригент, громадський діяч, священик; автор гімну України «Ще не вмерла Україна», численних церковних творів та музичних номерів для українських театральних вистав. Вступивши до Львівської духовної семінарії, він не поривав заняття музикою: керував хором семінарії, опанував гру на гітарі, яка супроводжувала його протягом усього життя. 

Фото з сайта www.ua.dev.cawas.com

Численні твори, перекладені або створені ним для гітари, здобули широку популярність у галицькому домашньому музикуванні. До нашого часу збереглося створене Вербицьким «Поученіє хітарі», яке стало першим подібним посібником в Україні.

1872. Народився Йохан Хейзінга, нідерландський філософ-ідеаліст, історик і культуролог; професор Гронінгенського (1905-1915) і Лейденського (1915-1940) університетів («Гомо люденс»).

Фото з сайта altermond.ru

1892. Прем'єри опери «Іоланта» і балету «Лускунчик» Петра Чайковського.

1916. У Румунії німецькі війська окупували Бухарест (утримували його до 30 листопада 1918 р.).

1936. Помер Василь Стефаник, визначний український письменник, майстер експресіоністської новели («Камінний хрест», «Новина», «Синя книжечка», збірка «Земля»). 

Фото з сайта gazeta.ua

На перші роки 20 століття твори Стефаника були вже відомі в перекладах польською, німецькою, російською, італійською (перекладач Луїджі Сальвіні) та іншими мовами. Тож коли 1903 Стефаник поїхав у Полтаву на відкриття пам'ятника І. Котляревському і зустрівся там з Лесею Українкою, О. Пчілкою, М. Коцюбинським, М. Старицьким, Г. Хоткевичем та іншими, вони привітали його як одного з видатних діячів української літератури.

У 1916 Стефаник повертається до літературної творчості (новели «Дитяча пригода» і «Марія»), яка триває до 1933. Усього за другий період він написав 23 новели і кілька автобіографічних спогадів. Частина новел увійшла в останню збірку «Земля» (1926), а решта його доробку, друкованого по журналах, з'явилася в ювілейному виданні «Твори» (1933). Крім того, Стефаник залишив величезне листування, яке має не менше літературного значення, ніж новели («Моя література, — писав він, — в моїх листах»).

Стефаник, досконало знаючи, чим жило покутське село, з великою художньою силою відтворив і нужденне його життя, і прив'язання селянина до землі, якої у важких психічних муках часто доводилося йому позбуватися. Герої новел Стефаника — селяни, яких нужда жене за океан шукати кращої долі («Камінний хрест»); ті, що з розпуки пропивають останнє («Лесева фамілія», «У корчмі»), щоб іти в найми («Синя книжечка»), проводжають, як на смерть, рекрутів («Виводили з села»), які часом у війську й накладали на себе руку («Стратився»); Гриць Летючий з новели «Новина», який у розпачі не бачить іншого виходу, як утопити в річці своїх дітей; нужденні й немічні баби, що самотньо вмирають у холодній хаті («Сама-саміська») тощо. Але його творчість мала багато глибше значення: черпаючи тематичний матеріал з добре знаного йому села, Стефаник не бачив суті своєї творчості в описах сіл, побуту чи порушенні соціальних питань. Для нього головним в показі «мужицької розпуки» були не побутові й не політичні, а універсальні аспекти людського життя.

1941. ІІ Світова війна: Японія силами 441 літака з шести авіаносців та ще 16 суден завдала несподіваного удару по базі американських ВМС Перл-Харбор на острові Оаху (Гаваї) з метою нейтралізувати Тихоокеанський флот США. 

Атака на американську базу Перл Гарбор

Фото з сайта trinixy.ru

Було потоплено сім американських кораблів, суттєво пошкоджено – вісім, знищено 188 літаків США, пошкоджено 159. Американці втратили вбитими 2403 особи (з них понад тисячу – на борту підірваного лінкора «Аризона») і 1178 пораненими. Японці втратили тільки 29 літаків і п'ять дрібних субмарин (загалом 55 чоловік убитими). Після такої тріумфальної атаки Японія захопила більшу частину Південно-Східної Азії.

1970. У Варшаві підписано договір між Польщею та ФРН про нормалізацію відносин. Зокрема, визнано існуючий кордон між двома країнами по лінії річок Одер – Нейсе.

1972. Запуск космічного корабля «Аполлон-17», що здійснив останню в програмі «Аполлон» посадку на Місяць.

Космічна станція "Аполон - 17" на місяці

Фото з сайта www.astronet.ru

1988. Землетрус силою 6,9 бала за шкалою Ріхтера у Вірменії повністю зруйнував місто Спітак, майже повністю - Ленінакан. Близько 25 тисяч загиблих, 15 тисяч поранених, 400 тисяч людей залишилися без даху над головою.

1991. Зустріч президентів України Леоніда Кравчука, Росії – Бориса Єльцина та голови ВР Білорусі Станіслава Шушкевича у Віскулях (Біловезька Пуща). Наступного дня вони підпишуть акт про ліквідацію СРСР.

 

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар