5 грудня - Україна Incognita

5 грудня

1766. Джеймс Крісті-старший, колишній морський офіцер, провів свій перший аукціон у Лондоні. Тепер аукціон "Крісті" (поряд з аукціоном "Сотбі") є найвідомішим у світі.

Аукціонний будинок Christie`s є cьогодні найбільшим у світі за кількістю лотів

Фото з сайта auction.numizmat.ru

1885. Аарон Аллен із Бостона (США) запатентував театральні крісла з відкидними сидіннями, що дозволило зробити глядацькі зали більш місткими й полегшити прохід між рядами.

1878. Народився Олександр Олесь, український письменник. 

Фото з сайта www.ukrlit.vn.ua

Олександр Олесь (справжнє прізвище автора — Кандиба) народився в м. Білопілля в Лебединськім повіті Слобожанщини, Сумської області в чумацько-селянській сім'ї. Дід по матері орендував маєток у селі Верхосулі, де провів молоді роки Олесь. Батько працював на рибних промислах у Астрахані, втопився у Волзі, коли Олександру йшов одинадцятий рік. Мати з трьома дітьми повернулася до Білопілля. Тут Олександр Олесь закінчив початкову школу й двокласне училище, а у віці 15 років (1893) вступив до хліборобської школи у містечку Деркачі неподалік Харкова. Там Олександр брав участь у випуску рукописних журналів «Комета» та «Первоцвіт», в яких з'являються його перші вірші. Став вільним слухачем агрономічного відділення Київського політехнічного інституту, незабаром через матеріальні нестатки Олесь змушений був залишити його. Працює в херсонських степах. 1903 Олесь вступив до Харківського ветеринарного інституту. Опісля працює на Дарницькій скотобійні. Визначальним фактом у житті Олександра Олеся стала поїздка на відкриття пам'ятника І. П. Котляревському в Полтаві. В цей час він познайомився з Борисом Грінченком, Михайлом Коцюбинським, Лесею Українкою. Творчість Олеся виразно поділяється на два періоди - в Україні (1907-1918) та в еміграції (1919-1944). Від 1909 року Олесь позначає обкладинки своїх книжок спершу з варіянтами (Кн. ІІ, Т. ІІІ), а від "Драматичних етюдів" послідовно використовує позначення "Кн." плюс римська цифра, яка відповідає порядковому номеру збірки. У 1905 р. альманах «Багаття» вперше публікує твори Олександра Олеся.

1909. Відбулася дуель поетів Максиміліана Волошина та Миколи Гумільова, які стрілялися на пістолетах через розкриття таємниці Черубіни Де Габріак. 

Мксиміліан Волошин

Фото з сайта hrono.ru

Микола Гумільов

Фото з сайта uk.wikipedia.org

Дізнавшись про те, що за цим псевдонімом ховається не таємнича іноземка, а російська поетеса Єлизавета Дмитрієва, у яку Гумільов був закоханий і яку "відбив" у нього Волошин, Микола не надто етично висловився про цю жінку. Волошин дав йому ляпаса, щоб викликати на дуель. Стрілялися на Чорній річці, де свого часу відбулася дуель Дантеса і Пушкіна. Як писав Волошин, їхні пістолети також були ровесниками Пушкіна, тому обійшлося без жертв.

"Винуватиця" події - Черубіна де Габріак (справжнє ім'я - Єлизавета Дмитрієва)

Фото з сайта lichnosti.net

1917. У Києві відкрито  Українську державну академію мистецтв.

Фундатори Української академії мистецтва. Стоять (зліва направо): Георгій Нарбут, Василь Кричевський, Михайло Бойчук Сидять: Абрам Маневич, Олександр Мурашко, Федір Кричевський, Михайло Грушевський, Іван Стешенко, Микола Бурачек. 1917 рік

Фото з сайта www.interesniy.kiev.ua

1919. Отаман С. Петлюра був змушений емігрувати у Польщу.

5 грудня 1919 р. виїхав у Варшаву для організації воєнно-політичного союзу із Польщею проти більшовицької Росії. За його ініціативою український і польський уряди підписали у квітні 1920 р. Варшавський договір

Фото з сайта uk.wikipedia.org

1931. Більшовики підірвали храм Христа Спасителя в Москві.

Про ставлення більшовицької влади до духовності і святинь дійсно можна говорити дуже багато. Але єдиний факт, який заперечити важко - спаленням храмів віру людей спалити неможливо

Фото з сайта belrussia.ru

1931. Народився Григір Тютюнник, український письменник-прозаїк.  

Фото з сайта uk.wikipedia.org

Під час війни жив у свого дядька на Донбасі. Навчався 1947 року в училищі. Там отримував 650 грам хліба, що допомогло вижити. Тяжкі умови дитинства відіграли згодом істотну роль і у виборі тем та сюжетів, і у формуванні світосприймання майбутнього письменника з його драматичністю як основною домінантою: рання втрата батька, життя вдалині від матері, завдані війною моральні й матеріальні втрати тощо. Після звільнення України від німців, Тютюнник закінчив п'ятий клас сільської школи і вступив до ремісничого училища; працював на заводі імені Малишева у Харкові, в колгоспі, на будівництві Миронівської ДРЕС, на відбудові шахт у Донбасі. Після служби у Військово-Морському Флоті (у Владивостоку), де вчився у вечірній школі, вперше пробує писати (російською мовою). Значний вплив на формування його літературних смаків, на ставлення до літературної праці справив його брат — письменник Григорій Тютюнник. Уже відтоді поступово формувались характерні прикмети творчої індивідуальності молодого письменника: постійне невдоволення собою, наполегливі пошуки точного слова — найпотрібнішого, найвиразнішого, — тривале обдумування кожного твору (і згодом, досить часто, — попередня, до викладу на папері, «апробація» їх в усних розповідях). Період його літературного учнівства лишився прихованим від сторонніх очей.

1939. Раднарком СРСР прийняв рішення про початок масової депортації поляків із Західної Білорусії на схід.

1940. Гітлер наказав почати війну проти СРСР 15 травня 1941 р.

Фото з сайта ww2history.ru

1971. У Буенос-Айресі відкритий пам'ятник Тарасові Шевченку.

Фото з сайта clubs.ya.ru

1994. У Будапешті підписаний меморандум про надання Україні гарантій з боку ядерних держав в обмін на ліквідацію її ядерних озброєнь.

2001. Розпочався перший Всеукраїнський перепис населення. 

Загальна кількість наявного України, за даними Всеукраїнського перепису населення, становила 48 млн. 457 тис. осіб. Кількість міського  населення , за результатами Всеукраїнського перепису, становила 32 млн. 574 тис осіб, або 67,2%, сыльського- 15 млн. 883 тис. осіб, або 32,8%. За результатами Всеукраїнського перепису населення кількість чоловіків становила 22 млн. 441 тис. осіб, або 46,3%, жінок - 26 млн. 16 тис. осіб, або 53,7% (наявне населення).

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар