4 грудня - Україна Incognita

4 грудня

771. Після смерті брата 27-літній Карл Великий став одноосібним правителем Франкського королівства.

Карл І Великий і Роланд

Ілюстрація з сайта uk.wikipedia.org

1563. Завершився Тридентський собор Католицької Церкви, який з перервами засідав протягом 18 років.

Тридентський собор

Ілюстрація з сайта uk.wikipedia.org

1638. Після поразки козацького повстання Якова Острянина і Дмитра Гуні козацька рада ухвалила в урочищі Маслів Став «Ординації Війська Запорізького реєстрового».

Яків Острянин, запорозький гетьман, провідник козацької війни проти Польщі 1638 року

Ілюстрація з сайта histpol.pl.ua

Дмитро Гуня, один з керівників селянсько-козацьких повстань в Україні в 1630-х років проти польсько-шляхетського гніту

Ілюстрація з сайта uk.wikipedia.org

1674. Французькі єзуїти заснували місто Чикаго.

Сучасне Чикаго, штат Іллінойс

Фото з сайта uk.wikipedia.org

1791. Вийшов перший номер найстарішої недільної газети Британії Observer.

Перша шпальта британського видання The Observer

Фото з сайта en.wikipedia.org

1808. Наполеон скасував Інквізицію в Іспанії.

Наполеон І Бонапарт

Ілюстрація з сайта the100.ru

1875. Народився Райнер Марія Рільке, австрійський поет, письменник, філософ (Сонети до Орфея, Мальте, Часослов, Книга картин). 

Фото з сайта www.stihi.ru

Рільке мав великий вплив на модерну поезію різних народів, у тому числі й на українську. Враження Рільке з відвідин України 1899 і 1900 років позначилися на циклі «Книга про чернече життя», збірці «Часослов», як також на книжці коротких розповідей «Про Господа Бога та інше» (1900) (передусім два оповідання з української тематики — «Як старий Тимофій умирав співаючи» та «Пісня про правду»). Враженнями цієї подорожі навіяні вірші Рільке з «Книги про паломництво» (зокрема, поема «Карл XII, шведський король, їде степами України»). Зацікавившися тоді «Словом о полку Ігореві», Рільке переклав його у 1902—1904 рр. (опубліковане 1930 року). Твори Рільке перекладали українською мовою Микола Зеров, Микола Лукаш, Майк Йогансен, О. Луцький, Юрій Клен, Леонід Мосендз, Михайло Орест, Р. Курінна, О. Зуєвський, Микола Бажан, Дмитро Павличко, Василь Стус, Мойсей Фішбейн, Б.-І. Антонич та інші. Окремою збіркою вийшли переклади Р. Б. Кравцева під назвою «Речі й образи» (1947). Про Рільке й Україну писали Євген-Юлій Пеленський (1935) й Олекса Ізарський (1952).

1918. Уперше Президент США виїхав за межі країни: Вудро Вільсон відплив до Європи для участі у Версальській мирній конференції.

Томас Вудро Вільсон

Фото з сайта uk.wikipedia.org

1938. У Хусті відбувся І з'їзд «Карпатської Січі», воєнізованої організації, створеної на Закарпатті членами ОУН.

Добровольці Карпатської Січі

Фото з сайта joanerges.livejournal.com

1939. У складі України було утворено Львівську, Дрогобицьку, Станіславську, Тернопільську, Волинську та Рівненську області.

1941. У Москві підписано радянсько-польську декларацію про дружбу та взаємодопомогу, чим лондонський еміграційний уряд фактично визнав радянську окупацію Західної України та Західної Білорусі у вересні 1939 року.

1971. Американська компанія General Motors відкликала з продажу 6 700 000 автомобілів,що в них був критичний дефект в конструкції двигуна. Це найбільша у світі добровільна саморекламація виробу.

Штаб-квартира General Motors у Детройті

Фото з сайта uk.wikipedia.org

1987. Поновив роботу 3-й енергоблок Чорнобильської АЕС.

Третій блок зліва від труби

Фото з сайта fotoart.org.ua

1987. Рада Міністрів СРСР ухвалила постанову «Про обмеження прописки кримських татар у ряді населених пунктів Кримської області та Краснодарського краю».

1989. У Москві керівники Болгарії, Угорщини, НДР, Польщі та СРСР засудили введення їхніх військ до Чехословаччини в серпні 1968 року.

1992. IV Всеукраїнський з'їзд Народного Руху України перетворив НРУ на політичну партію, а її головою обрав В'ячеслава Чорновола.

На мітингу. 1990 рік

Фото з сайта uk.wikipedia.org

1996. З мису Канаверал (штат Флорида) запущено автоматичну космічну станцію "Mars Pathfinder". 4 червня 1997 року, після подолання майже 500 мільйонів кілометрів,  "Mars Pathfinder"доставила на поверхню Марса спеціальний самохідний пристрій для збирання зразків марсіанського грунту.

Космічна станція Mars Pathfinder

Фото з сайта nssdc.gsfc.nasa.gov

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар