980. Народився Ібн Сіна (Авіценна), іранський філософ.
Абу Алі аль-Хусейн ібн Абдаллах ібн Сіна
Ілюстрація з сайту psyhoweb.ru
Авіценна творив протягом "Золотої доби" ісламу. У цей період всебічно вивчались переклади греко-римських, перських та індійських текстів. Були поширені греко-римські тексти (напрямків платонізму, неоплатонізму, і арістотелізму) з коментарями представників школи Аль-Кінді, які їх адаптували до своєї системи знань, що ґрунтувалась на індійській науці - математиці, астрономії, алгебрі, тригонометрії, медицині. У східній частині Персії, Хорасані і Середній Азії правителями династії Саманідів, а у західній частині Персії та Іраці - династією Буїдів, були створені сприятливі умови для наукового і культурного розвитку. За часів правління Саманідів Бухара і Багдад була культурними центрами ісламського світу.
1812. Народився Андрій Осипович Козачковський, український лікар.
Андрій Осипович Козачковський
Фото з сайту leksika.com.ua
Козачковський - друг Т. Шевченка. Він лікував поета, а також залишив спогади. Упродовж 1854–1846 рр. Шевченко жив у нього в Переяславі (саме там написав "Наймичку", "Кавказ", "Заповіт"). Козачковський був власником колекції Шевченкових малюнків. 1847 р. в Орській фортеці Шевченко присвятив один з віршів "А. О. Козачковському".
1819. У Манчестері на площі Святого Петра відбувся мітинг з вимогою ввести в Британії закон про загальне виборче право.
"Манчестерська бійня"
Ілюстрація з сайту industrialrevolution.sea.ca
Спроба розігнати мітингуючих при допомозі поліції та армії привела до загибелі 11 чоловік. Ця подія увійшла в історію під назвами "Манчестерська бійня" і "Петерлоо".
1820. У Ніжині коштом князя Олександра Безбородька відкрито Гімназію вищих наук (нині - Ніжинський університет імені Миколи Гоголя).
Ніжинський Державний Університет імені Миколи Гоголя
Фото з сайту fm.ndu.edu.ua
На початку XIX століття поміщик, князь Олександр Безбородько, виконуючи волю померлого брата Іллі Андрійовича, почав будувати Ніжинську гімназію вищих наук. Місцем для установи обрали в садибі Безбородьків на правому березі Остра Ніжина. Головний навчальний корпус будував (1805-1817 pp.) академік архітектури А. Руска, і 1820 року відбулося урочисте відкриття гімназії, яка за статутом прирівнювалась до університету. У Росії на той час подібними закладами були лише Царськосельський (Петербург) та Рішельєвський (Одеса) ліцеї.
1914. Головна Українська Рада (ГУР) оприлюднила маніфест до українського народу з приводу Першої світової війни із закликом боротися за визволення України.
Кость Антонович Левицький - прем'єр-міністр ЗУНР, керівник ГУР
Фото з сайту memory.sumy.ua
Організація створили у 1914 у Львові. Засновниками були національно-демократична, радикальна, соціал-демократична партії. Програма ГУР передбачала такі основні завдання: вироблення загального напряму української політики, вирішення національно-політичних справ у зв'язку з війною, виступ у ролі єдиного політичного представника галицьких українців на міжнародному рівні, формування національного війська. Головною політичною вимогою організації було виборення державної самостійності України. ГУР зверталася до уряду Австро-Угорщини, керівних органів Галичини з петиціями, в яких обстоювала інтереси українського народу, співпрацювала з представниками центральних держав, привертаючи увагу до українського питання як одного з найактуальніших для європейської політики.
1941. У радянській Червоній армії видано наказ № 270, згідно з яким всі військовополонені оголошувались зрадниками країни.
Страта "зрадників" Батьківщини. Краснодар. 1943 рік
Фото з сайту sporf.ru
1960. Британія надала незалежність Кіпру.
Державний прапор Республіки Кіпр
Ілюстрація з сайту www.iconspedia.com
Юридичним оформленням надання незалежності стали нав'язані кіпріотам Цюрихсько-Лондонські угоди 1959 року, які значно обмежували суверенітет республіки. За цими угодами Великобританія, Греція і Туреччина стали гарантами «незалежності, територіальної цілісності і безпеки» Кіпру, що дало цим країнам можливість втручання в його внутрішні справи («Договір про гарантії»). Крім того, Греція і Туреччина отримали право тримати на острові свої військові контингенти - відповідно 950 і 650 чоловік.
1977. Помер Елвіс Преслі, американський співак, король рок-н-ролу.
Фото з сайту www.tonnel.ru
Елвіс - один із найбільш комерційно успішних виконавців популярної музики XX століття. Чимало американців називає його просто «Елвіс» чи «Король рок-н-ролу». У світі продано більше мільярда платівок Преслі - більш ніж у кого-небудь. Вважається легендою у своєму музичному напрямку.