10 грудня - Україна Incognita

10 грудня

59 до н. е. Клодій Публій Пульхр, відмовившись від патриціанського гідності, обирається народним трибуном.

1520. Мартін Лютер публічно спалив папську буллу, в якій говорилося про відлучення його від церкви. 

Мартін Лютер

Ілюстрація з сайта www.tonnel.ru

10 грудня 1520 сам Лютер і група німецьких студентів у Віттенберзі публічно спалили перед Ельстернскімі воротами папську буллу та інші канонічні закони. У пункті 33 цієї булли папа Лев X виголошує думку про те, що «спалення єретиків не суперечить волі Духа» оскільки вони несуть в собі «згубну отруту», «ганьблять християнську релігію і наносять збиток ортодоксальній вірі», і тому «ні за яких обставин їх не можна більше терпіти або обходити увагою». У цьому ж документі папа підтримує дії вірних йому німецьких правителів, які провадять політику «винищення німецьких єретиків», а також позитивно оцінює спалення на Констанцському соборі (1414-1418 рр.). Ієроніма Празького.

Папа Лев Х

Ілюстрація з сайта fotki.yandex.ru

1637. Козацько-селянські війська під проводом Павла Бута зазнали поразки від поляків біля містечка Боровиця.

Гетьман Павло Михнович Бут

Ілюстрація з сайта www.history.vn.ua

1684. Едмунд Галлей зачитав на засіданні Королівського товариства роботу Ісаака Ньютона, в якій закони Кеплера були виведені на основі теорії тяжіння.

Едмунд Галлей

Ілюстрація з сайта www.gazeta-nd.com.ua

Ісаак Ньютон

Ілюстрація з сайта www.hrono.info

1768. У Лондоні заснована Королівська Академія мистецтв.

 

1848. Наполеон III Бонапарт обраний президентом Французької Республіки.

1896. Помер Альфред Нобель, шведський хімік, винахідник, підприємець і філантроп. 

Фото з сайта www.nndb.com

Найвідомішим досягненням А.Нобеля був винахід динаміту, запатентованого 1867 року. Саме виробництво цієї вибухівки стало основою швидкого збагачення підприємця. Володів понад 90 фабриками в 20 країнах світу, був власником 355 патентів. Був членом Королівського інституту в Лондоні, Товариства цивільних інженерів у Парижі та Шведської королівської академії наук.

1901. У Стокгольмі вручені перші Нобелівські премії. 

Ілюстрація з сайта watcher.com.ua

Нобелівські премії (за винятком премії миру та премії з економіки) вручаються щороку під час урочистої церемонії в Стокгольмі (Швеція) 10 грудня — в роковини смерті Альфреда Нобеля. Напередодні лауреати читають нобелівські лекції. Кожен лауреат отримує з рук монарха золоту медаль із зображенням засновника премії Альфреда Нобеля і диплом. Грошова частина премії переказується лауреатам згідно з їхніми побажаннями. Того ж вечора у Стокгольмській ратуші проходить Нобелівський бенкет за участю короля і королеви Швеції, членів монаршої родини, нобелівських лауреатів, глави уряду Швеції, голови риксдагу, видатних учених, громадських діячів. У цьому святі беруть участь більше тисячі гостей. Нобелівську премію миру у присутності короля Норвегії і членів королівської сім'ї того ж дня 10 грудня вручає в Осло голова норвезького Нобелівського комітету. Премія миру включає диплом лауреата, медаль і грошовий чек. Після церемонії відбувається урочистий банкет. Прийняття рішення про присудження премії миру довірено норвезькому Нобелівському комітету, члени якого обираються стортингом (парламентом Норвегії) з числа норвезьких громадсько-політичних діячів, але вони повністю незалежні від Стортингу в ухваленні рішення про лауреата. Премія миру може присуджуватися як окремим особам, так і офіційним і громадським організаціям.

1941. У Південно-Китайському морі японською береговою авіацією потоплений британський лінкор «Принц Уельський» і крейсер «Ріпалс».

Лінкор "Принц Уельський"

Фото з сайта www.liveinternet.ru

Лінійний крейсер "Ріпалс"

Фото з сайта alternathistory.org.ua

1948. Генеральна Асамблея ООН ухвалила Загальну декларацію прав людини. З того дня 10 грудня відзначається як День прав людини.

9 грудня громадянин світу Ґеррі Девіс та його «Рада солідарності» зібрала на Зимовому велодромі 20 тис. парижан. «Рада солідарності» закликала до створення світового уряду, внаслідок чого країни комуністичного блоку утрималися при голосуванні, а не проголосували «проти». Елеонора Рузвельт писала: Ґеррі Девіс, юнак, який в Парижі як громадянин світу [...] зумів отримати підтримку деяких інтелектуалів і навіть отримав телеграму від Альберта Ейнштейна, в якій говорилося, що ООН ще не досяг миру. ООН, звісно, організована не для того, щоб досягти миру. Це повинні зробити самі уряди. Але ООН покликана зберегти мир, і, на мою думку, робить це дедалі краще щодня [...] Під час пленарного засідання Генеральної Асамблеї цей юнак намагався виголосити промову з балкону щодо того, наскільки некомпетентна ООН у вирішенні поставлених перед нею завдань. Наскільки краще було б, якби пан Девіс організував свою урядову організацію і започаткував міжнародний всесвітній уряд. Усі, хто пристав би до нього, довідалися б, що в них немає національності, а тому, не турбуючись про інтереси окремих країн, усі разом розвинули б... почуття цілковитої співпраці між усіма народами й готовність прийняти закони, затверджені їхнім над урядом.

 

2006. Помер Августо Піночет, колишній диктатор Чилі. 

Фото з сайта blog.i.ua

Піночет був арештований у Лондоні в жовтні 1998 року й 2 березня 2000 року екстрадований на батьківщину. Слідство у його справі велося аж до його смерті.

До Піночета було пред'явлено близько 300 позовів із приводу масових убивств, викрадень, жорстокого переслідування (за деяким даними за час його правління було знищено декілька тисяч інакомислячих). Всі вони були відхилені через слабке здоров'я Піночета. На початку 2005 року, коли Піночету було 89 років, Верховний суд Чилі ухвалив залучити колишнього диктатора до суду у справі про вбивство 119 дисидентів в 1975 і повністю виправдав його.

23 листопада 2005 року Піночет поміщений під домашній арешт у зв'язку з обвинуваченнями в несплаті податків і підробці документів, а також у зв'язку з обвинуваченнями у прихованні інформації про свій фінансовий стан. Обвинувачення були пред'явлені після того, як Верховний суд Чилі знову позбавив колишнього диктатора імунітету від судового переслідування. Проведена тижнем раніше медична експертиза встановила, що 90-літній Піночет здатен стати перед судом. 

   

Анна Левчук

Сергій Грабовський

Андрій Безсмертний-Анзіміров


  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар